Porodna doula v porodnišnici
Če boste rodile v porodnišnici, je spremstvo porodne doule izjemno koristno. Doula je v splošnem oseba, ki nudi porodno oporo, nekdo z znanjem in izkušnjami in pravo mero sočutja, da mamici pomaga tako fizično kot psihično k pozitivni porodni izkušnji. Vedno pa je tudi osebna raven odnosa in dogovora med njo in doulo, kakšno pomoč naj doula nudi.
Kljub temu pa lahko strnemo vlogo doule v naslednje:
Dobro razume globoko potrebo po fizični in čustveni podpori matere na porodu.
Očetje običajno niso idealne doule. Partnerkam med porodom lahko nudijo čudovito oporo, pomoč in ljubezen, vendar je to tudi njihova porodna izkušnja. Ker je močno čustveno vpleten in ker nima izkušenj v nudenju porodne opore (tudi, če že ima dva ali tri porode svojih otrok za seboj), je zanj zelo dobro, da lahko partnerko in sebe »samo« čustveno podpira s fizičnim stikom in spodbudo – ne pa, da mora namesto porodnišničnega osebja skrbeti še za celostno porodno podporo. Iz podobnih razlogov ne morejo biti v vlogi doule sorodniki in prijatelji.
Doula dela za porodnico. Mamica jo najame in plača, da jo podpira v njenih željah med porodom, da je vmesni člen med njo in osebjem ter podpira njene želje med samim porodom. Idealno je, če ima doula uvid v materine želje in potrebe na porodu ter se intuitivno nanje odziva.
Materi pomaga pri razumevanju in ustvarjanju porodnega procesa.
Če mamica načrtuje porod v porodnišnici na čim bolj naraven način in s čim manj intervencijami, mora biti dobro seznanjena s postopki porodnega procesa, na katere lahko vpliva, jih spodbuja ali zavrne. Izkušena doula je dobro informirana o postopkih lokalnih porodnišnic in ji pri načrtovanju poroda lahko pomaga.
Veliko mamic si želi naravnega poroda, vendar si ne predstavljajo, kakšnim postopkom bodo podvržene, ko enkrat prispejo v porodnišnico – to je tudi eden izmed glavnih razlogov, zakaj se toliko porodov konča drugače, kot so si jih matere zamislile. Doula sicer ne more zagotoviti, da se bo porod končal točno tako kot si ga je zamislila mamica, lahko pa jo dobro informira, da je seznanjena z vsem, kar jo čaka za vrati porodnišnice.
Porodni načrt je pisni dokument, na katerem so izražene materine želje v zvezi s porodom in bi ga porodnišnično osebje moralo upoštevati. Žal temu vedno ni tako, lahko pa se doula v tem primeru sklicuje nanj oz. vam že doma, še pred pričetkom poroda, pomaga napisati kratek in jasen porodni načrt.
Pomaga materi pri uresničitvi porodnega načrta tako, da ji je v oporo in zanjo posreduje pri osebju ali po potrebi tudi pri družinskih članih.
Glede obporodnih postopkov se porodnišnice med seboj zelo razlikujejo – v nekaterih je CTG stalno nameščen, v nekaterih dovolijo minimalno gibanje, v nekaterih nista dovoljeni hrana in pijača, prakse so različne. Porodna doula poskrbi, da je mamica v naprej seznanjena s tem, da se pripravi na to, kaj bo sprejela in kaj ne bo. Če mamica iz kakršnegakoli razloga v porodni sobi ne želi videti določene babice ali družinskega člana, bo doula za to poskrbela. Če je mamici hladno ali bi potrebovala dodatno blazino, jo bo doula priskrbela. Če se bo mamici zdelo, da bo zagotovo umrla, jo bo doula pomirila, če bo mamica spoznala, da bo vendarle potrebovala analgetik, bo doula urgirala pri osebju, še prej pa jo bo spodbujala in opogumljala in morda na ta način premagala potrebo po protibolečinskih sredstvih. Na ta način vas bo pripeljala do cilja, to je do porodne izkušnje kot ste si jo zamislili, čeprav bi nekje na poti že sami obupali.
Zelo dobro se je tudi z doulo že pred porodom dogovoriti, kaj naj stori v primeru, če mamica odstopi od svojega načrta in želi protibolečinska sredstva. To je seveda zelo odvisno od značaja mamice na porodu, ene rečejo hitro in tega zares ne mislijo, ene pa zelo pozno, ko resnično ni več tolerance za bolečino.
Kako poiščem doulo
Pravzaprav je zelo primerno, da se s kar nekaj doulami osebno srečate in pogovorite, preden se za eno odločite. Za nekatere mamice so prioriteta izkušnje, za druge pa odnos, ki se začuti že pri prvem srečanju. To je osebna odločitev vsake mamice. Pomembno pa je tudi, da se o pričakovanjih dogovorite že v začetku in sicer iz čisto preprostega razloga, da se izognete nepotrebnim nesporazumom. Doule pa imajo tudi različne cene glede na storitve, ki jih opravljajo, zato je zelo primerno, da se o tem pomenite takoj na začetku.
Poporodna doula
Porodna doula je lahko mamici na porodu v velikansko oporo. Ampak, kaj pa potem?
Čas po porodu – predvsem prvih 30 do 40 dni – predstavlja različne potrebe in izzive mamici in družini. V tem posebnem obdobju medsebojnega privajanja in telesnega zdravljenja za mamico lahko dobro poskrbi poporodna doula.
Vendar o tem več naslednjič …
doula Simone Kindermann