Steklenička bolj potolaži kot dojenje – mit ali resnica?

Mladi starši imajo veliko skrbi in ena največjih je, ali njihovi dojenčki dobijo dovolj mleka. Zagotovo je vodilni razlog opustitve dojenja skrb, da mamice nimajo dovolj mleka.

»Dala sem ji stekleničko in je takoj zaspala.«

»Vsak večer sva se dojili, pa se je kljub temu zbujala večkrat na noč. Nek večer sva ji z možem ponudila stekleničko in je odspala precejšen del noči. Mislim, da pri meni ni dobila dovolj mleka.«

dojenček spiMorda ste že slišali starše reči kaj podobnega ali celo izkusili sami. Zelo stresna je namreč bojazen, da nimamo dovolj mleka za našega novorojenčka. Takšno skrb najlažje ovrednotimo z zanesljivimi in nezanesljivimi znaki.

Čeprav smo z argumenti seznanjeni, je to obdobje lahko izčrpavajoče, če pa naš otroček dejansko spi po tem, ko smo mu dali stekleničko, pa skoraj upravičeno ugotovimo, da zagotovo nimamo dovolj mleka. Ali pač?

Zakaj se zdi, da je vaš dojenček po steklenički bolj sit in zadovoljen?

1. Mlečna formula je težje prebavljiva

Večina mlečnih formul je osnovanih na kravjem mleku, nekatere na sojinem ali morda na kozjem. Izvor pravzaprav ni pomemben, saj v nobenem primeru ne izhaja iz človeškega mleka, ki je lasten zgolj in samo človeku. Maščobe, proteini in ogljikovi hidrati iz formule niso tako lahko prebavljivi kot tisti v materinem mleku. Tudi odrasli vemo, da kadar hrana ni lahko prebavljiva, pusti za sabo dolgotrajen občutek polnosti. Iz tega razloga dojenčki hranjeni po steklenički med posameznimi obroki spijo trdneje in dlje. Seveda je spanje čudovita dobrina, toda ali so ti dolgi spalni cikli dobri za našega otročka?

2. Normalno je, da se dojenčki pogosto zbujajo

Prav tako je normalno, da imajo obdobja, ko jih težje spravimo k počitku. Ko je vaš dojenček nemiren, potrebuje več telesnega stika, kar mu zagotavlja prav redno zbujanje. Tesen telesni stik je dober za vas in za vašega dojenčka. Človek je med vsemi sesalci ob rojstvu najmanj razvito bitje z le ¼ velikosti odraslih možganov. Prav veliko telesnega stika zagotavlja optimalno rast dojenčkovih možganov. Zdi se, da je dojenček torej naravnan k temu, da instinktivno poišče poti k večjemu telesnemu stiku. Zato materino mleko, ki je lahko prebavljivo, saj je človeku lastno, ne posega v otrokov naravni razvoj.

3. Pogosto zbujanje zmanjšuje tveganje za t.i. smrt v zibki

dojenjePogosto in lahkotno zbujanje povsem mogoče zmanjšuje skrivnostni pojav smrti v zibki. Raziskave kažejo, da je v primerjavi med dojenimi otroci in tistimi, ki so hranjeni po steklenički, slednjih v pogostosti tega pojava več. Eden od razlogov bi morda lahko bil ta, da se otroci, ki so hranjeni po steklenički pri starosti od 2 do 3 mesece, mnogo težje prebudijo. To pa je hkrati starost, ko je pojavnost smrti v zibki največja. Povsem običajno in normalno je, da se dojeni otroci ponoči prebujajo več in tako doječe mamice spijo manj. Vendar pa mamice, ki svoje dojenčke hranijo po steklenički, preživijo več časa v budnem stanju in se tako na koncu stanje budnosti in spanja v obeh primerih povsem uravnovesi.

4. Veliki in težki obroki spodbujajo spanje

Obilen obrok hrane uspava. Naše telo izrablja energijo zato, da hrano prebavi. Težji in obilnejši kot je obrok, več časa naše telo potrebuje, da hrano prebavi. Prav to se zgodi pri dojenčku – po obilnem obroku po steklenički namreč trdno zaspi, toda ne, ker bi bil bolj sit, temveč zato, ker je mlečna formula težje prebavljiva. V teh primerih tudi rado pride do napenjanja ali celo zaprtja. Četudi otroci hranjeni po steklenički delujejo bolj siti od njihovih dojenih vrstnikov, to ne pomeni, da so bolje hranjeni. Prav tako ni zanemarljivo vprašanje prenajedanja.

5. Več ne pomeni vedno bolje

Ne glede na to, na kakšen način se dojenček hrani, je pomembno upoštevati njegovo željo in potrebo. Torej hranjenje po potrebi. Dojenčki so majhni posamezniki s svojimi posameznimi potrebami in prehrambnimi količinami. Prav hranjenje po steklenički pogosto vodi v debelost, saj so na mlečni formuli vedno tudi navodila koliko in na koliko časa se dojenčka hrani. Starši tako dojenčka velikokrat spodbudijo k temu, da popije do konca, četudi morda ni več lačen. Mlečna formula prav tako ne vsebuje leptina – hormona, ki uravnava količino vnosa hrane. Posledično je lahko ogrožena otrokova samoregulacija. Mlečna formula vsebuje tudi več proteinov, ki spodbujajo hitrejšo rast.

Dojenje je lahko izziv. Konstantna skrb, če naš dojenček dobi dovolj mleka, je zelo utrudljiva, še posebej v primeru, če je zadovoljen po obroku s stekleničko. Vendar pa zdaj vemo, da zadovoljstvo po hranjenju s stekleničko ni zaradi količine mleka, ampak občutka polnosti, ki ga prinese težja prebavljivost adaptiranega mleka.

In zapomnite si, če imate težave ali vprašanja, pokličite na pomoč svetovalko za dojenje ali katerokoli osebo, ki se na dojenje spozna in vam lahko pomaga.

Simone Kindermann

Povzeto po Breastfed Baby Seems More Settled After Formula? 5 Things You Need To Know by Renee Kam IBCLC

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja