»Deklice so enako dragocene kot dečki« – stavek, ki rešuje življenja

11. oktober je mednarodni dan deklic, ki ga obeležujemo že peto leto zapored in ki opozarja na diskriminacijo deklic po vsem svetu zgolj na podlagi njihovega spola in starosti.

Ker je ženska in otrok

Po poročanju STA so deklice po vsem svetu vsakodnevno diskriminirane in v slabšem položaju kot dečki – izključno zaradi dejstva, ker so otroci in ker so ženske. Deklice tako ne uživajo zaščite pred diskriminacijo, nasiljem nad ženskami, trgovino z ljudmi in prisilnimi otroškimi porokami ter imajo težji dostop do osnovnih pravic kot so pravica do šolanja, prehrane in zdravstvene oskrbe. Množično pa jim je kršena celo najosnovnejša – pravica do življenja, na kar opozarjajo nekatere svetovne organizacije.

200 milijonov deklic: žrtev splava zaradi spola

V mednarodni koaliciji Pravice žensk brez meja, katere glavni namen je nasprotovanje prisilnim splavom in spolnemu suženjstvu na Kitajskem, želijo razširiti javno zavedanje o vsiljevanju kitajske politike enega otroka nad ženskami, ki so prisiljene v splav, ter kako se ta prisila povezuje z Azijsko trgovino z ljudmi in kršitvami drugih človekovih pravic. S kampanjo »Reši deklico« (Save a Girl) so pred splavom uspeli rešiti že več kot 200 deklic, pa vendar je vsako leto še na milijone drugih, ki se jih splavi ali zapusti ob rojstvu samo zato, ker so deklice.

Lianina zgodba

LianTo je Lian, ena od deklic, ki so jo s pomočjo kampanje »Reši deklico« uspeli rešiti pred splavom. Njena mama je bila v težki finančni stiski, ko je izvedela, da je noseča. V družini so ji dejali, da sedaj ni dober čas, da bi imela otroka, vendar so ji bili pripravljeni pomagati, če bi nosila dečka. Ko ji je zdravnik povedal, da je noseča z deklico, je Lianina babica po očetovi strani začela siliti mater v splav.

Lianina mama ni hotela narediti splava, vendar si sama ni znala pomagati. K sreči je slišala za kampanjo »Reši deklico« in prosila za pomoč. Delavka iz organizacije Pravice žensk brez meja je prišla v njihov skromen dom na vasi in jim vlila upanje. Lianini mami je povedala, da so deklice enako dragocene kot dečki. Ponudila ji je enoletno finančno pomoč, da bi jo opogumila k izbiri za življenje hčerke. Sprejela je pomoč in se po Lianinem rojstvu zahvalila delavki z besedami: »Brez vaše pomoči, ne bi imela možnosti, da vidim svojo hčerko, ki me sedaj tako osrečuje.«

Nuditi pravo pomoč ženskam in deklicam

Pravice žensk se začnejo že pri pravicah deklic. V Zavodu ŽIV!M se torej prav tako ne moremo strinjati z nobeno obliko prisilnega splava in se zato trudimo z odpravo vsakovrstnih stisk, ki ženske silijo v splav, saj verjamemo, da je odgovor na krizno nosečnost odprava krize, ne otroka. Zato podpiramo in stojimo ob strani nosečim mamicam v stiski preko neodvisnega strokovnega svetovanja in nudenja konkretne pomoči.

Piše: Meta Halas

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja